A Romániai Magyar Baptista Gyülekezetek Szövetségének
Belső Szabályzata
Bevezetés
- cikkely
A Romániai Keresztyén Baptista Vallásfelekezet Szervezeti és Működési Alapszabályzata 7. cikkelyének 4. bekezdésében kimondja, hogy a baptista gyülekezetek, az Alapszabályzat és a Hitvallomás tiszteletben tartásával, megalkothatják saját szervezeti és működési szabályaikat. Ugyanakkor, az Alapszabályzat a 65. cikkely 3. bekezdésében a Magyar Baptista Szövetség számára is lehetővé teszi egy belső szabályzat megalkotását ugyanazon feltételek mellett. Ennek értelmében készült a jelen Belső Szabályzat.
- cikkely
A jelen Belső Szabályzat célja, hogy olyan intézkedéseket és eljárásokat írjon elő, amelyek nem szerepelnek az Alapszabályzatban, de fontosak a Magyar Baptista Szövetség és a gyülekezetek igei működéséhez, vagy szerepelnek az Alapszabályzatban, de magyarázatra szorulnak. A gyülekezetek autonómiájának tiszteletben tartása mellett, Belső Szabályzatunk a Szövetségünkhöz tartozó gyülekezetekben, ügyrendi és alapszabályzati kérdésekben az ugyanazon alapelvek szerinti eljárást kívánja elősegíteni.
I. A gyülekezetek megalakulása
- cikkely
Az Alapszabályzat 7. cikkelyének 4. bekezdése alapján a helyi gyülekezetek saját belső szabályokat fogalmazhatnak meg működésükkel kapcsolatban, ha ezt a gyülekezeti életük számára szükségesnek tartják. Ezek a szabályok nem mondhatnak ellent sem az Alapszabályzat, sem a Hitvallomás előírásainak, sem pedig a jelen Belső Szabályzatnak. A gyülekezetek elsősorban a következő területeken szabályozzák működésüket: a közgyűlések megtartása, a gyülekezet jó rendjének megőrzése, a tagfelvétel, a fegyelem gyakorlása, a szolgálattevők és a bizottság megválasztásának módja.
- cikkely
A helyi gyülekezetek partneri kapcsolatokat tarthatnak olyan belföldi és külföldi gyülekezetekkel, illetve szervezetekkel, amelyek elősegítik a gyülekezetek misszióját, tanításukban és gyakorlatukban nem térnek el a Biblia tanításától, tiszteletben tartják Szövetségünk Hitvallását és Alapszabályzatát.
5. cikkely
a. A gyülekezet vagy leánygyülekezet alakuló dokumentuma, az Alapszabályzat 8. cikkelyének 2. bekezdésében meghatározott adatokon kívül, tartalmazza az alakító tagok azon nyilatkozatát is, amelyben kijelentik, hogy önként vesznek részt a gyülekezet alakításában, és megfelelnek az Alapszabályzat 7. cikkelyének 1. bekezdésében meghatározott követelményeknek a baptista gyülekezeti tagságot illetően.
b. A gyülekezetet alapítani baptista hívők csoportja először leánygyülekezetet hoz létre. A leánygyülekezet akkor válhat teljes jogkörű gyülekezetté, ha betölti az alábbi két feltételt: a) legyen legalább két, az anyagyülekezet által is elismert és jóváhagyott igei szolgálattevője, b) a jogi személyiséggé válás kérését megelőző öt évben a szövetségi járulékuk legyen kifizetve.
- cikkely
Az így megalakult gyülekezet nevében szerepel a helység neve, ahol a gyülekezet működni fog, és hogy a gyülekezet magyar, illetve roma baptista gyülekezet.
II. Tagok és hozzátartozók
- cikkely
A gyülekezet csak azokat a személyeket meríti be és veszi fel tagjai sorába, akik megfelelnek az Alapszabályzat 11. cikkelyének 1. bekezdése előírásainak, és betöltötték 14. életévüket. A 16 évesnél fiatalabb személyek esetében a tagfelvételhez, a vallástörvény értelmében, a szüleiknek vagy nevelőiknek is hozzá kell járulniuk.
- cikkely
Amikor a gyülekezet az új tagok felvételi eljárást megszabja, figyelembe veszi:
- a tagfelvételt kérelmező személy bizonyságtétele hangozzon el a gyülekezet tagsága előtt;
- a tagfelvételről végső soron a gyülekezet közgyűlése szavazás által dönt, a lelkipásztor és a bizottság ajánlására.
- cikkely
A gyülekezet tagjainak jogait és kötelességeit az Alapszabályzat 12. cikkelye fogalmazza meg. Az itt említettek mellett a gyülekezet tagjainak kötelességük, hogy a Szentírás tanítása szerint éljenek, és támogassák a gyülekezet misszióját imádkozással, önkéntes szolgálattal, úgy a lelkiek, mint az anyagiak területén.
- cikkely
A tagok saját gyülekezetük istentiszteleteit rendszeresen látogatják. Ha egy gyülekezeti tag munkahelyi, tanulmányi, családi vagy más okok miatt gyülekezetétől időszakos távollétre kényszerül, akkor ezt közli a gyülekezet vezetőségével. Ha távolléte meghaladja a 6 hónapot, akkor távolléte idejére csatlakozzon egy tartózkodási helyéhez közel eső baptista gyülekezethez.
- cikkely
A gyülekezeti tagok fegyelmi eljárásával kapcsolatban a gyülekezet a következőket veszi figyelembe:
- a fegyelmezés alázattal, a bűnös megtérése és helyreállása, a gyülekezet jó bizonyságtételének megőrzésének érdekében, kizárólag Isten Igéjéhez ragaszkodva legyen gyakorolva;
- a fegyelmezést általában fokozatosan alkalmazzuk, (azaz a lehető legkisebb nyilvánosság előtt és a legenyhébb eljárással kezdve, amely megtéréshez vezethet), az ettől való eltérés csak kimondottan indokolt esetekben lehetséges;
- a tagsággal járó jogok időleges felfüggesztése állhat egy vagy több jog felfüggesztéséből. A fegyelmi eljárás alatt lévő személlyel világosan közölni kell, hogy melyek azok a jogok, amelyeket a gyülekezet felfüggesztett;
- a fegyelmi eljárás alatt álló személyek nem veszítik el tagságukat. Amennyiben a fegyelmezés az úrvacsorai közösségtől való megfosztást is jelenti, ezt bejegyzik a közgyűlés jegyzőkönyvébe, és ez a szavazati jog felfüggesztésével is együtt jár;
- az időlegesen fegyelmi eljárásban részesülő személyt a gyülekezet akkor állítja helyre, ha annak megtérése és a vétség esetleges jóvátétele nyilvánvalóvá lett;
- a gyülekezetből való kizárást az Anyakönyvben rögzítik.
- cikkely
Az a gyülekezeti tag, aki érdektelenségből nem látogatja a gyülekezet istentiszteleteit, elveszíti gyülekezeti tagságát. Érdektelenségnek számít, ha valaki 6 hónapon át általában hiányzik a gyülekezet istentiszteleteiről, egészségi okokon kívül, anélkül, hogy tagságát ideiglenesen vagy véglegesen más gyülekezetben gyakorolná.
- cikkely
Mielőtt a gyülekezet vezetősége egy tag visszavonulását megállapítaná, amennyiben lehetséges, látogassa meg őt lelkigondozói szándékkal.
- cikkely
A kizárt vagy visszavonult személyeket a gyülekezet hozzátartozónak tekintheti mindaddig, amíg a gyülekezet szolgálatát a kizárt vagy visszavonult személy fogadja, nem kifogásolja, a gyülekezet bizonyságtételét nem károsítja, illetve, amíg kilépését és egy másik egyházhoz való esetleges csatlakozását írásban nem közli.
- cikkely
A baptista hívek be nem merített gyermekei a gyülekezet hozzátartozóinak számítanak, amíg nagykorúvá nem válnak. A gyülekezet hozzátartozóinak tekinthetők nagykorúvá válásuk után is, ha ezt igénylik. Azokat a személyeket, akik részt vesznek a gyülekezet istentiszteletein, de a gyülekezethez való csatlakozási szándékukat nem jelezték, látogatóknak vagy barátkozóknak tekintjük. Ezeknek a személyeknek nem lehetnek igényeik és követeléseik a gyülekezet felé.
- cikkely
A hozzátartozók eljegyzésük és házasságkötésük alkalmával nem részesülhetnek ugyanolyan istentiszteleti szertartásban, mint a gyülekezet tagjai. A hozzátartozók és a látogatók gyermekeit is be lehet mutatni, ha a gyülekezet vezetősége jónak látja.
- cikkely
Hívőnek nem hívővel[1] történő házassága esetén, illetve nem bibliai újraházasodása esetén nem gyakorolunk kézrátételes áldást és istentiszteleti keretben való ünneplést. A nem bibliai házasságkötés, elválás, illetve újraházasodás esetén a gyülekezet fegyelmi eljárást gyakorol. A fegyelmezési eljárás alá vont személy tagságból adódó jogait akkor gyakorolhatja újra, ha őszinte megbánást tanúsít, megtérésének gyümölcsei nyilvánvalóak lesznek, és kéri tagsági jogaiba való visszahelyezését.
III. A gyülekezet működése és tevékenysége
- cikkely
A gyülekezetben a lelki és diakóniai szolgálatok, ha formailag el is különülnek egymástól, közös céllal rendelkeznek: Isten Országának terjesztése. Mindkét szolgálati formát lelkileg érett emberek végzik Isten Igéjének útmutatása szerint.
- cikkely
A baptista gyülekezetek istentiszteletein a kultikus aktusokat a megválasztott és felavatott szolgálattevők végzik, szolgálatba állításuk függvényében. A bemerítés, az úrvacsora kiszolgáltatása, a lelki szolgálattevők felavatása és az egyházi házasságkötés kultikus aktusai kizárólag a felavatott szolgálattevők (lelkipásztor, gyülekezeti vén, diakónus) hatáskörébe tartoznak.
- cikkely
A gyülekezeti vén felavatásához háromnegyedes szavazati többségre van szükség, míg a diakónus kétharmados többséggel választható meg. Ebből kifolyólag a gyülekezeti vén nagyobb lelki tekintélynek örvend, és többnyire a lelki szolgálatok végzésében foglalatos. A diakónus hatásköre elsősorban adminisztratív jellegű, de abban az esetben, ha a helyi gyülekezet és lelkipásztora jónak látja, azonos lehet a gyülekezeti vén hatáskörével.
- cikkely
A lelkipásztor, illetve a helyi gyülekezet vezetősége, a helyi gyülekezet szükségeinek függvényében megbízhatja a gyülekezet elöljáróját a temetési istentisztelet megtartására és a gyermekbemutatás szolgálatára.
- cikkely
A gyülekezet közgyűlése nyilvános vagy titkos szavazat által dönt a felvetett kérdésekben. A döntéshez szükséges szavazatokhoz nem lehet odaszámolni a tartózkodó vagy az érvénytelen szavazatokat.
IV. A gyülekezet szolgálattevői
- cikkely
A gyülekezet kétharmados szavazati többséggel választja meg a szolgálattevőket különböző igeszolgálatok végzésére (imaáhítat, bibliaóra, igehirdetés).
- cikkely
(1) A szolgálatba állításnak kétféle módja van: szövetségi szintű felavatás (lelkipásztor, gyülekezeti vén, diakónus, misszionárius), és helyi szintű szolgálatba állítás (ifjúsági vezető, vasárnapi iskolai tanító, ének-zenei szolgálattevők-, kiscsoportok vezetői, és az igeszolgálatok vezetőinek megbízása).
(2) A szövetségi szintű felavatás ünnepi istentisztelet keretében történik. A helyi szintű kirendelés egy vasárnapi istentisztelet keretében történik. Az igei szolgálatot (imaóra, bibliaóra, igehirdetés) végzők szolgálatba állítása megválasztásuk alapján történik.
(3) A gyülekezet többi szolgálattevőinek (ifjúsági vezető, vasárnapi iskolai tanítók, ének-zenei szolgálattevők-, kiscsoportok vezetői, stb.) szolgálatba állítása is a gyülekezet közgyűlésének jóváhagyásával történik.
- cikkely
(1) A lelkipásztor meghívása írásban történik, a közgyűlés minimum háromnegyedének szavazata alapján. Ha egy lelkipásztort egy több gyülekezetből álló körzet hív meg, a körzet minden gyülekezetében szükséges a titkos szavazás. Ebben az esetben a körzet gyülekezeteinek közgyűlésein szavazó tagok összességének háromnegyedére van szükség a meghíváshoz.
(2) Az írásos meghívó tartalmazza a szavazás dátumát, a szavazók létszámát és a szavazás eredményét. A meghívott lelkipásztor a meghívó levél átvétele után két hónapon belül válaszol a meghívó gyülekezetnek. A meghívó- és a válaszlevél egy-egy példányát, a gyülekezet, illetve a lelkipásztor a missziókerület titkárának és a Szövetség irodájának is megküldi, nyilvántartás végett.
(3) A teológiára jelentkező testvéreknek a gyülekezet szintén háromnegyedes szavazati aránnyal adhat érvényes ajánlást.
(4) Ha egy lelkipásztor új gyülekezetben (körzetben) vállal munkát, a gyülekezet beiktatási istentiszteletet tart, amelyben az iktató bizottság kézrátétellel imádkozik a lelkipásztorért.
(5) A nyugdíjba vonult lelkipásztor, ha szolgálatát igénylik, egy évig tovább szolgálhat lelkipásztori vagy ügyintéző lelkipásztori minőségben. Szolgálata, évente meghosszabbítható a jelen cikkely 1. pontja szerint.
- cikkely
A lelkipásztor-jelöltek felavatása az Alapszabályzat 22. cikkelyének alapján a következőképpen történik:
- A gyülekezet titkos szavazás alapján hívja meg lelkipásztorát. Ha több jelölt neve is felmerül, a szavazás több fordulóban is történhet, míg végül egy személlyel kapcsolatban szavaz a gyülekezet. A meghíváshoz háromnegyedes szavazati többség szükséges.
- Amennyiben hat hónapi szolgálat után a jelölt nem lép vissza, a gyülekezet titkos szavazással megerősíti a jelölt meghívását a szavazatok háromnegyedes többségével. A gyülekezet, a missziókerület tanácsán keresztül, kéri a Szövetség Elnökségét a felavatás elvégzésére. A kérvénynek tartalmaznia kell a szavazás dátumát, a gyülekezet szavazati joggal rendelkező tagjainak számát, a gyűlésen részt vevők számát és a szavazás számszerűsített eredményét.
- A Szövetség Elnöksége, miután a felavatandó személyt megvizsgálta hitelvi, erkölcsi és szolgálati képességek szempontjából, a gyülekezet vezetőségével egyeztetve kinevezi az avató bizottságot;
- Az avató bizottság az ünnepi istentisztelet keretében meghallgatja az avatandó lelkipásztor bizonyságtételét megtéréséről és elhívásáról, valamint kikérdezi hitelvi meggyőződése felől, majd ezt követően kézrátétellel imádkozik érte.
- A felavatás után, az avató bizottság elnöke átadja a felavatást igazoló okmányt.
- cikkely
A gyülekezeti vén és a diakónus avatása a lelkipásztorrá avatás gyakorlatával azonos, azzal a különbséggel, hogy a felavatást a gyülekezet a Missziókerület Tanácsától kéri, amely a Szövetség Elnökségével egyeztetve kinevezi az avató bizottságot.
- cikkely
A lelkipásztorrá avatás felhatalmazást jelent kultikus aktusok végzésére az ország egész területén és annak határain túl. A gyülekezeti vén és a diakónus szolgálati területe a helyi gyülekezetre és annak körzetére terjed ki, illetve ahol a felavatásának megfelelő szolgálattal megbízták.
- cikkely
Az Alapszabályzat 32. cikkelyének 7. bekezdése szerint a lelkipásztorral nem rendelkező gyülekezet megbízhatja presbiterséggel a gyülekezet egy szolgálattevőjét. Ha ez a megbízott szolgálattevő gyülekezeti vén, felavatásának megfelelően végezheti a kultikus gyakorlatokat a gyülekezetben és annak körzetében. Ha a megbízott presbiter nem felavatott személy, nem végezhet olyan kultikus gyakorlatokat, amelyek csak a felavatott személyek hatáskörébe tartoznak.
- cikkely
A lelkipásztor feladatkörének egy részét átadhatja olyan szolgálattevőknek, akik a rájuk bízott feladatok végzésére jogosultak és alkalmasak.
- cikkely
Az ügyintéző diakónus szolgálata kimondottan anyagi és adminisztratív jellegű. Szolgálatba állítása nem igényel istentisztelet kereteiben történő különösebb eljárást. Szolgálatát az Alapszabályzatban található előírások szerint végzi.
- cikkely
A paráznaság bűnébe esett testvéreink, a felemás igában élők, a hívő életükben elváltak, vagy elválás utáni újraházasodottak alkalmatlanok arra, hogy diakónusok, gyülekezeti vének vagy lelkipásztorok legyenek. Az a testvér, aki házasságtörést követett el, nem hívőt vett feleségül, vagy elvált házastársától, tetteinek következtében alkalmatlanná vált arra, hogy a diakónus, a gyülekezeti vén vagy a lelkipásztor szolgálatát gyakorolja.
- cikkely
A felavatott lelki szolgálattevők kiértékeléséről a gyülekezet titkos szavazással dönt (bizalmi szavazás). A bizalmi szavazás egy lelki szolgálattevő saját kérésére is történhet. A bizalmi szavazás mindkét esetben a kérés kifejezése után leghamarabb két hét elteltével valósulhat meg. A bizalmi szavazást kérő gyülekezet, illetve felavatott szolgálattevő, előzetesen egyeztet a Missziókerület Tanácsával és a Szövetség Elnökségével. A Missziókerület vagy a Szövetség tanácsadói jelleggel képviselteti magát azon a közgyűlésen, amelyen a bizalmi szavazás történik. A Szövetség vagy a Missziókerület képviselője, felkérés esetén, a közgyűlést is levezetheti.
- cikkely
A felavatott szolgálattevők felavatásból adódó szerepkörének felfüggesztése bizalmi szavazás eredményeképpen, vagy felmondás következtében történhet. A felavatott szolgálattevő felavatásából adódó szerepköre megszűnik, ha három éven belül egy Szövetségen belüli egység sem állítja vissza felavatott szolgálattevői szerepkörébe. Három év eltelte után felavatott szolgálattevői minőségében csak a Missziókerület Tanácsának ajánlatára és a Szövetség Tanácsának jóváhagyásával szolgálhat. Az Alapszabályzat 23. cikkelye 4. bekezdése értelmében a vallásfelekezeten belüli egységek alatt a következőket értjük: gyülekezet, missziókerületek tanácsa, Szövetség Tanácsa és Elnöksége.
- cikkely
Egy alkalmazott lelkipásztor fizetésének összegét – amennyiben munkakönyve a Szövetségnél van – az Elnökség határozza meg, a Szövetség által alkalmazott bértábla alapján. A sorra kerülő fizetésemelések mértékét, az Elnökség javaslatára, a Szövetség Tanácsa határozza meg, amelyet a helyi gyülekezet jóváhagy.
- cikkely
Ha egy lelkipásztor nélkül maradt körzet nem kezdeményezi ügyintéző lelkipásztor meghívását, a missziókerület tanácsa felajánlja segítségét ebben. Az ügyintéző lelkipásztor elfogadása az Alapszabályzat előírásainak megfelelően történik. Egy lelkipásztor ügyintézői szolgálatot saját körzetének beleegyezésével vállalhat.
- cikkely
A gyülekezetek, szükségeik függvényében, gyülekezeti elöljárót (vezetőt) választhatnak, aki segíti a lelkipásztort és a gyülekezet bizottságát adminisztratív és lelki szolgálatokban. A gyülekezeti elöljáró tagja a gyülekezet vezető-bizottságának.
V. A gyülekezet vezetése és szervezése
- cikkely
A közgyűlésen szavazásra jogosult tagok szükséges létszámának megállapításakor nem veszik figyelembe azokat a tagokat, akik a közgyűlést megelőző 6 hónapon át betegség, érdektelenség vagy távollét miatt nem látogatták a gyülekezet istentiszteleti alkalmait.
- cikkely
Krízishelyzetben a gyülekezet lelkipásztora, bizottsága, vagy a teljes jogú tagok egyharmada írásban kérelmezheti a missziókerület tanácsának, illetve a Szövetség vezetőségének segítségét. Krízishelyzet alatt értjük azt a problémát, amelyre helyi szinten a gyülekezet nem talált megoldást, illetve meghaladja a gyülekezet hatáskörét. Sürgősségi esetben a lelkipásztor, a bizottság vagy a teljes jogú tagok egyharmada (amennyiben aláírásukat adták, vagy kérésüket jegyzőkönyvbe rögzítették) más kommunikációs eszközöket is igénybe vehetnek a Szövetség felé.
- cikkely
A gyülekezet négyévenként tart választói közgyűlést, vagy ahányszor arra szükség van. Abban az esetben, ha a gyülekezet nem a szövetségi választási évben tart választást, a megválasztottak mandátuma a legközelebbi szövetség által meghirdetett választási évig tart.
- cikkely
A vezető-bizottságot az igeszolgálatra előzetesen megválasztott személyek közül választják. A jelölés és a választás módját a gyülekezet saját szabályai szerint végzi az Alapszabályzattal összhangban.
- cikkely
a. A teljes jogkörű gyülekezetek tagszámukhoz képest a következőképpen küldhetnek képviselőket a missziókerület, illetve az országos kongresszus közgyűléseire:
– 20-50 tag között: 1 képviselő
– 51-100 tag között: 2 képviselő
– 101-150 tag között: 3 képviselő
– 151-200 tag között: 4 képviselő
– 201-250 tag között: 5 képviselő
– 251-300 tag között: 6 képviselő
– 301-350 tag között: 7 képviselő
– 351-400 tag között: 8 képviselő
Ezen felül, minden megkezdett 50 tag után egy-egy képviselő.
b. A leánygyülekezetek tagjai az anyagyülekezetek tagjaival együtt jönnek számításba. Az 50 tag alatti körzetek a lelkipásztoron kívül küldhetnek még egy képviselőt.
c. Ha egy teljes jogkörű gyülekezet tagszáma 20 alá csökken, önállóan nem küldhet képviselőt a kongresszusokra és a missziókerületi közgyűlésekre. Az ilyen gyülekezet tagságát a körzetközponthoz számolják és a körzetközpont az így módosult tagszám szerint küldi a képviselőit.
d. egy gyülekezet küldötteinek számát, a kongresszust vagy a missziókerületi gyűlést megelőző évre vonatkozó statisztika alapján kell megállapítani.
VI. A missziókerületek működése
- cikkely
A Romániai Magyar Baptista Gyülekezetek Szövetségén belül, missziókerületek létesülnek és működnek az Alapszabályzat 79. cikkelye alapján. A missziókerület egy földrajzi területen levő gyülekezetek társulása egymás támogatására és a misszió végzésére.
- cikkely
A missziókerületekhez tartozó gyülekezetek képviselői minden év végén, vagy ahányszor erre szükség van, közgyűlést tartanak a missziókerülethez tartozó gyülekezetekben felmerülő kérdések megvitatására, a gyülekezetek kölcsönös támogatásának elősegítésére és a gyülekezetek közös missziójának összehangolására.
- cikkely
A missziókerületet egy 5-7 tagú missziókerületi tanács vezeti, amelyet a gyülekezetek képviselői 4 évre választanak meg a Szövetségben tartandó választási évet megelőző missziókerületi közgyűlésen. A Missziókerületi Tanács összetétele a következő: elnök, alelnök, titkár, pénztáros, 1-3 tanácstag.
- cikkely
A missziókerületek tanácsába azok a felavatott aktív lelkimunkások (lelkipásztorok, gyülekezeti vének, diakónusok) jelölhetők, akik felavatásuk óta már legalább öt éve szolgálatban állnak.
- cikkely
Ha egy mandátum ideje alatt egy megválasztott missziókerületi tanácstag más missziókerületbe költözik, elveszíti az előbbi missziókerületben nyert tisztségét, és helyébe más személyt választanak. Egy tanácstag halála vagy akadályoztatása esetén a missziókerület tanácsa új tanácstagot hív be, a választó közgyűlés szavazatának eredményét figyelembe véve, a következő legtöbb szavazatot kapott jelölt személyében, akit a missziókerület soron követő közgyűlése jóváhagy.
- cikkely
A missziókerület közgyűlésének feladatköre:
- évente egyszer vagy szükség szerint ülésezik, elfogadja a Missziókerületi Tanács tisztségviselőinek beszámolóját;
- végrehajtja a Szövetség Kongresszusának határozatait;
- négyévenként megválasztja a Missziókerület Tanácsát egyszerű szavazati többséggel, és azokat, akik képviselik a missziókerületet a Szövetség Tanácsában, valamint a pénzügyi ellenőröket;
- jóváhagyja a Missziókerületi Tanács döntéseit, javaslatait, tervezeteit;
- meghatározza a pénzbeli járulék mértékét, amellyel a gyülekezetek támogatják a missziókerület működését.
- cikkely
A Missziókerületi Tanács feladatkörei:
- megszervezi a missziókerületekhez tartozó gyülekezetek lelki, vallási, oktatási, jótékonysági tevékenységét, felvigyázza azoknak lelki életét, látogatja a gyülekezeteket, megszervezi a közös rendezvényeket, és elősegíti az evangelizálást és a missziót;
- kéthavonta ülésezik vagy ahányszor erre szükség van;
- képviselőt küld a Szövetség táborainak vezetőségébe;
- felvigyázza a Hitvallás, az Alapszabályzat és a Belső Szabályzat betartását;
- megvédi a missziókerületekhez tartozó gyülekezetek érdekeit;
- dönt a gyülekezeti vének, diakónusok felavatásáról és fegyelmezéséről;
- segíti a gyülekezeteket az ügyintéző lelkipásztor meghívásában;
- lelkigondozza és támogatja a lelkipásztorokat;
- segíti a körzetek megalakítását és módosítását;
- orvosolja a gyülekezetek krízishelyzeteit;
- felügyeli a területén működő bibliaiskolák működését;
- előkészíti a missziókerületi közgyűlést.
- cikkely
A missziókerület elnökének feladatköre:
- kéthavonta vagy szükség szerint, a titkárral egyeztetve, összehívja a Missziókerület Tanácsát, és vezeti annak gyűléseit;
- lehetőség szerint látogatja a missziókerülethez tartozó gyülekezeteket és lelkipásztorokat;
- felel a missziókerület szellemi és anyagi javaiért;
- határozati javaslatokat terjeszt a Missziókerület Tanácsa elé;
- keresi és munkálja a Szövetség többi missziókerületeivel, gyülekezeteivel és intézményeivel a jó testvéri kapcsolatot;
- megszervezi a missziókerületben a lelkipásztori találkozókat és egyéb rendezvényeket;
- képviseli a missziókerületet.
- cikkely
A missziókerület alelnökének feladatköre:
- helyettesíti az elnököt, ha erre felhatalmazást kap;
- segíti az elnököt feladatainak elvégzésében;
- elősegíti és felvigyázza a missziókerületben folyó gyermek- és ifjúsági munkát.
- cikkely
A missziókerület titkárának feladatköre:
- az elnökkel konzultálva előkészíti a Missziókerületi Tanács gyűléseinek napirendjét;
- felel a jegyzőkönyvek megírásáért, amelynek egy példányát továbbítja a Szövetség főtitkárának és a Missziókerületi Tanács tagjainak. Megőrzi a missziókerület hivatalos okmányait;
- felel a missziókerület levelezéséért.
- cikkely
A missziókerület pénztárosának feladatkörei:
- vezeti a missziókerület pénzügyvitelét;
- szükség szerint segíti a missziókerületekhez tartozó gyülekezetek pénztárosainak munkáját;
- ellenőrzi a gyülekezetek pénztárának működését.
- cikkely
A missziókerület ellenőrei felvigyázzák a közgyűlés határozatainak, valamint a törvény előírásainak tiszteletben tartását a missziókerület vagyonának kezelésében, és erről szükség szerint jelentést tesznek a missziókerület közgyűlésének.
VII. A Magyar Baptista Gyülekezetek Szövetsége
A Tanács megválasztása és működése
- cikkely
A Szövetség Választó Kongresszusa jóváhagyja a missziókerületek által megválasztott tanácstagokat.
- cikkely
Az egyes missziókerületek képviselőinek arányát a megválasztandó Tanácsban a hivatalban levő Tanács határozza meg, figyelembe véve az egyes missziókerületek nagyságát. A Szövetségi Tanács gyűlésén konzultatív jelleggel részt vehetnek: a gyülekezetek, vagy alegységek képviselői meghívás vagy írásos kérésük alapján.
- cikkely
Egy tanácstag halála vagy akadályoztatása esetén annak missziókerülete egy másik képviselőt küld a Szövetség Tanácsába, a választó közgyűlés szavazatának eredményét figyelembe véve; a következő legtöbb szavazatot kapott jelöltet delegálja, akit a Szövetség soron követő kongresszusa jóváhagy.
- cikkely
Egy megválasztott szövetségi tanácstag akkor is megtartja mandátumát és tisztségét a Szövetség Tanácsában és Elnökségében, ha mandátuma alatt más missziókerületbe kerül. Ha egy missziókerület elnökét a Szövetség elnökének vagy főtitkárának választják, lemondhat missziókerületi tisztségéről. Helyette a missziókerület közgyűlése más személyt választhat.
Az Elnökség megválasztása
- cikkely
Miután a missziókerületek megválasztották képviselőiket a Szövetség Tanácsába, a Szövetség elnöke, a választási év januárjában összehívja a Szövetség lelkipásztorait egy jelölő gyűlésre. A lelkipásztorok jelölő gyűlése jelölteket állít az elnökségi tisztségekre; egy, kettő vagy több jelöltet, figyelembe véve a tisztségek szolgálati munkaköreinek követelményeit, a jelölt személyek képességeit és készségét, a körzetek vezetőségének véleményét, valamint a missziókerületek arányos képviseletét.
- cikkely
(1) A jelölteket a lelkipásztori jelölő gyűlés szavazatuk arányának sorrendjében terjeszti a kongresszus elé megválasztásuk végett. A kongresszus módosíthatja a jelöltek névsorát.
(2) A kongresszus titkos szavazással választja meg az Elnökség tagjait.
- cikkely
(1) A Szövetség elnöki tisztségének betöltésére, a missziókerületek által megválasztott tanácstagok közül, a lelkipásztorok jelölő gyűlése tesz javaslatot, figyelembe véve a jelen szabályzatban megfogalmazott elnöki munkakört.
(2) Az elnöki tisztségre olyan személyeket javasol, akik megfelelő tapasztalattal, bölcsességgel, lelki látással és vezetői karizmával, rendelkeznek, a szövetség ügyeinek intézésében, valamint a bel- és külföldi, vallásos, jogi és polgári szervezetekkel való kapcsolatkeresésben és kibontakozásban méltányosan és hatékonyan képviselhetik a Szövetséget.
- cikkely
(1) Ha az elnök megválasztásának első fordulójában egyik elnökjelölt sem kapja meg az össz-szavazat egyszerű többségét, második fordulóra kerül sor, amelyben a két legtöbb szavazatot kapott jelölt vehet részt.
(2) Amennyiben az első fordulóban az első helyen egyenlő szavazatszámmal, kettőnél többen végeztek, mindannyian részt vesznek a második fordulóban. Ugyanez a szabály érvényes abban az esetben, ha az első fordulóban a második helyen több jelölt ért el azonos szavazatszámot.
- cikkely
(1) Halála vagy akadályoztatása esetén az elnököt a Tanács által megbízott alelnök helyettesíti a következő kongresszusig. A kongresszus jóváhagyja a Tanács döntését, és betölti a megüresedett tisztségeket.
(2) Indokolt esetben az elnök felmentéséről a Szövetség Tanácsa 2/3-os szavazati többséggel dönt, amelyet a 30 napon belül összehívott rendkívüli kongresszus jóváhagy, és új elnököt választ.
- cikkely
A megválasztott elnök mandátumának ideje alatt a Szövetség vezetését tekinti elsődleges feladatának. Az elnök a Szövetség részéről teljes fizetést kap, és szolgálatának ellátásához szükséges költségeit is a Szövetség fedezi.
- cikkely
A főtitkári tisztség betöltésére a lelkipásztorok jelölő gyűlése a missziókerületek által megválasztott tanácstagok közül két jelöltet nevez ki. A jelöléskor figyelembe veszik a jelölt személyek jellemét, tapasztalatát, vezetési és szervezési képességeit, illetve a főtitkári szolgálat jellegzetességét és munkakörét.
- cikkely
A főtitkárt a kongresszus választja meg a tisztségre jelöltek közül négy éves időtartamra, amelynek leteltével ő újra jelölhető és választható; a mandátumok száma nem korlátozott. A főtitkár megválasztása után a Kongresszus megválasztja annak helyettesét.
- cikkely
A főtitkárhelyettes jelölése és választása a főtitkár jelölése és választása esetében felsorolt elvárások és eljárások szerint történik.
- cikkely
Az alelnököket a lelkipásztorok gyűlése a missziókerületek által megválasztott tanácstagok közül jelöli, figyelembe véve az alelnöki tisztségek munkaköreit és a jelölhető személyek alkalmasságát.
- cikkely
A kongresszus elé annak a négy személynek a neve kerül, akik a lelkipásztorok jelölő gyűlésén az alelnöki tisztség betöltésére a legtöbb jelölő szavazatot kapták. Ezekhez hozzá adják azoknak neveit, akik az elnöki, főtitkári és főtitkár-helyettesi tisztségekre voltak jelölve, de nem lettek megválasztva. A kongresszus ezekből a személyekből választja meg egyszerű szavazati többséggel a Szövetség négy alelnökét.
- cikkely
A megválasztott alelnökök kinevezése és megbízása a pásztorációs-, kommunikációs-, missziói- és oktatásügyi feladatkörökre az Elnökség első gyűlésén történik. Az Elnökség jogszerűen működik a Szövetségi Tanács első üléséig, amikor a Tanács jóváhagyja az alelnökök megbízását.
- cikkely
Az Elnökség bármely tagjának halála vagy akadályoztatása esetén a Tanács saját tagjai közül delegál egy helyettest az Elnökségben megüresedett tisztségre. Ezt a döntést az első munkakongresszus jóváhagyja. A megüresedett tanácstagi helyre az a missziókerület küld képviselőt, amelyhez az Elnökséget elhagyó tag tartozott. A küldött személyének meghatározása az 57. cikkely szerint történik.
Az Elnökség tagjainak munkaköri leírása
- cikkely
A Szövetség elnökének feladatköre a következő:
- összehívja és vezeti a Szövetség Tanácsának és Elnökségének üléseit;
- képviseli a Szövetséget a jogi szervek, helyi- és területi hatóságok előtt, valamint külföldön;
- felügyeli a Kongresszus, a Tanács és az Elnökség határozatainak végrehajtását, és biztosítja a Szövetség hatékony működését;
- rendszeresen látogatja a gyülekezeteket, és lelkigondozza a lelkipásztorokat, az egységet munkálva a lelkipásztorok és a gyülekezetek között;
- határozati javaslatokat terjeszt az Elnökség és a Tanács elé a Szövetség működésére és célkitűzéseire nézve;
- állásfoglalásokat, nyilatkozatokat, közleményeket és körleveleket bocsát ki az Elnökség és a Tanács döntéseinek szellemében;
- beszámol a Szövetség állapotáról a Kongresszus, a Tanács és az Elnökség ülésein;
- felügyeli a Szövetség alkalmazottainak tevékenységét;
- irányítja, felügyeli és összehangolja a Szövetség intézményeinek (Teológia, táborok és Filadelfia Öregotthon, stb.) bibliai működését;
- tagja a Magyar Baptista Világszövetség Tanácsának és az Európai Baptista Föderáció Tanácsának.
- cikkely
A főtitkár feladatköre a következő:
- képviseli a Szövetséget a Romániai Baptista Unió Végrehajtó Bizottságában, ahol hivatalból az Unió egyik alelnöke. Képviseli a Szövetséget az Európai Baptista Föderáció és a Baptista Világszövetség gyűlésein;
- képviseli a Szövetséget más külföldi baptista intézményekkel és szervezetekkel való kapcsolatápolásban. Tagja a Magyar Baptista Világszövetség Tanácsának;
- képviseli a Szövetséget a partnerségi kapcsolatokban;
- irányítja, felügyeli, intézi a Szövetség levelezését és a szövetségi iroda működését;
- felel a jegyzőkönyvek megírásáért az elnökségi gyűléseken, tanácsüléseken, kongresszusokon, és felel a Szövetség hivatalos okmányainak megőrzéséért;
- felel a Szövetség kongresszusára készülő jelentésfüzet elkészítéséért, amelyben megjelenteti a Szövetség aktuális statisztikáját;
- felel a Kongresszus és a lelkipásztori konferenciák előkészítéséért és programjának megszervezéséért;
- felel a Szövetség eseménynaptárának idejében való előkészítéséért és ismertetéséért, a bekövetkezett módosításokkal együtt;
- a kongresszust megelőzően legalább két héttel eljuttatja a gyülekezetekhez a kongresszusi beszámoló füzetet, a Kongresszus napirendi pontjait, a Tanács által előterjesztett határozattervezeteket, valamint azon dokumentumok másolatait, amelyek segítik a küldötteket a határozattervezetek megvitatásában.
- cikkely
A főtitkárhelyettes feladatköre a következő:
- helyettesíti a főtitkárt, ha erre megbízást kap a főtitkár, az Elnökség vagy a Tanács részéről;
- jegyzőkönyvet ír a különböző gyűlések alkalmával;
- teljesíti az Elnökség által rábízott feladatokat.
- felügyeli a Szövetség intézményeinek gazdasági ügyeit (Teológia, táborok és Filadelfia Öregek Otthona, stb.), és azok jó adminisztrálását.
- javaslatokat terjeszt az Elnökség elé a fizetésekkel/javadalmazásokkal kapcsolatban;
- felel a Szövetség tulajdonában levő ingatlanok helyzetéért, új ingatlanok vásárlásáért és építkezések kivitelezéséért;
- tájékoztatja a gyülekezeteket a missziókerületi gyűléseken a Szövetség pénzügyi helyzetéről és a járulékok összegéről.
- cikkely
A pásztorációs ügyekkel foglalkozó alelnök feladatköre irányítani a pásztorációs munkacsoport tevékenységét, amely a szövetség tanácsa által jóváhagyott szabályzat szerint működik.
- cikkely
Az oktatásügyi alelnök feladatköre a következő:
- felügyeli a Teológia és a Bibliaiskolák működését, teológiai és lelki irányvonalát, valamint a kiadványok teológiai és lelki irányultságát, részt vállal a teológiai oktatásból és a diákok lelki neveléséből, segíti a szolgálattevők továbbképzését gyülekezeti és szövetségi szinten, felkutatja a missziómunkára, bibliaiskolára és Teológiára alkalmas személyeket;
- előkészíti, összehívja és vezeti az Oktatásügyi Szakbizottság üléseit;
- javaslatot terjeszt a Szövetség Elnöksége elé a Teológia dékánjának kinevezésére, vagy indokolt esetben leváltására;
- konzultál a Teológia dékánjával és a bibliaiskolák igazgatóival javaslatokat terjesztve elő az oktatás javítására és fejlesztésére. Javaslatokat terjeszt a Szövetség Tanácsa elé új oktatási intézmény alapítására. Népszerűsíti a teológiai oktatás lehetőségeit;
- tagja az Áhítat és a Vezérfonal szerkesztő bizottságának;
- felel különböző tanulmányanyagok (katekézis, tanítványképzés, bibliatanulmányozás, szolgálattevők képzése, stb.) és kiadványok szerkesztéséért és kiadásáért.
- cikkely
A kommunikációs alelnök feladatköre a következő:
- felügyeli azon lapok, könyvek, kazetták, CD-k, audió- és videókazetták tartalmát, amelyeket a Szövetség szintjén forgalmazni lehet, a Tanács határozatainak szellemében;
- előkészíti, összehívja és vezeti a Szövetség Média Szakbizottságának gyűléseit;
- javaslatot terjeszt az Elnökség elé a Szövetségi kiadványok főszerkesztőinek a személyéről,
- a kinevezett főszerkesztőkkel együtt meghatározzák a folyóiratokban megjelenő írások tematikáját, és cikkek írására kérnek fel személyeket;
- megszervezi a rádió- és TV adások szerkesztését, és népszerűsíti azokat. Népszerűsíti a legajánlottabb olvasmányokat, könyveket, CD-ket, audió- és videókazettákat;
- gondoskodik a Szövetség honlapjának a megfelelő adatokkal való frissítéséről. Elérhetővé teszi a Szövetség folyóiratait a világhálón is;
- képviseli a Szövetséget kommunikációs ügyekben belföldön és külföldön;
- igyekszik lehetőleg minél több baptista kiadóval kapcsolatot tartani szerte a világon;
- lapok és kiadványok megjelenését segítő tanfolyamokat szervez.
- cikkely
A missziói alelnök feladatköre a következő:
- javaslatot terjeszt elő a Szövetség Tanácsában a Missziói Szakbizottság összetételéről, előkészíti, összehívja és vezeti a Missziói Szakbizottság üléseit;
- javaslatot terjeszt elő belmissziói tevékenységekre. Ismerteti a gyülekezet nélküli vidékeket, amelyek elérésére tervet készít, és terepszemlét tart. Meglátogatja azokat a nagyobb gyülekezeteket, melyeket társítani lehet az új misszióval;
- a Szövetség gyülekezeteiben olyan evangélizálási módszereket ismertető tanfolyamokat szervez, amelyek a gyakorlatban mutatják be a különböző gyülekezet-plántáló lehetőségeket. Ima-összejöveteleket szervez a misszió támogatására;
- figyelemmel kíséri a Szövetség Missziói Pénzalapjának helyzetét, és javaslatokat terjeszt az Elnökség elé ezzel kapcsolatban;
- javaslatokat terjeszt elő a külmissziós tevékenységre;
- tájékoztatja az Elnökséget és a gyülekezeteket a bel- és külmissziói tevékenységekről;
- missziói konferenciákon képviseli a Szövetséget.
A Szövetségben működő szakbizottságok
- cikkely
(1) Az Elnökség szükség szerint különféle szakbizottságokat és szakosztályokat hoz létre, amelyek elősegítik a Szövetség működését és a gyülekezetek misszióját. Meghatározza a bizottságok tevékenységi területét, célkitűzéseit, és kinevezi ezeknek elnökét. A szakbizottságok szükség szerint, de évente legalább egyszer üléseznek.
(2) Ahol a jelen szabályzat másképp nem rendelkezik, a szakbizottságok elnökei maguk határoznak a bizottság munkaközösségének összetételéről.
(3) A szakbizottságok éves munkatervet készítenek, és tevékenységükről beszámolnak az Elnökségnek. Az üléseket az elnök vezeti, aki felel a munkaterv megvalósításáért is.
- cikkely
A Missziói Szakosztály elnöke a Szövetség missziói alelnöke, aki koordinálja a Missziói szakosztály tevékenységét. A Misszió szakosztály a szövetség tanácsa által jóváhagyott szabályzat szerint működik.
- cikkely
Az Adminisztrációs Szakbizottság elnöke a Szövetség főtitkárhelyettese. Az Adminisztrációs Szakbizottság feladatköre a következő:
- elemzi a Szövetség és a gyülekezetek gazdasági helyzetét, és javaslatokat dolgoz ki hatékonyabb működésük érdekében;
- gazdasági-, jogi- és pénzügyi tanácsadással szolgál a Szövetség vezetősége felé a Szövetség vagyonával való gazdálkodás hatékonysága érdekében;
- segíti a főtitkárhelyettest feladatainak elvégzésében;
- javaslatot terjeszt az Elnökség elé a Szövetség költségvetésével kapcsolatban.
- cikkely
(1) Az Oktatási Szakbizottság elnöke a Szövetség oktatásügyi alelnöke. A bizottság tagjai a következő személyek: a Szövetség főtitkárhelyettese, a Szövetségben működő oktatási intézmények igazgatói és képzési programok vezetői. Ezeken kívül a bizottság elnöke más tagokat is meghívhat a bizottságba.
(2) Az Oktatási Szakbizottság feladatköre a következő:
- megtervezi és összehangolja a Szövetségen belüli oktatási intézmények programjait és tevékenységét;
- felvigyázza a Teológiai Fakultáson folyó oktatói-, nevelő- és tudományos munkát;
- dönt a diákokkal kapcsolatos súlyos fegyelmi kérdésekben;
- programokat dolgoz ki a gyülekezeti tanítványképzés és különböző szolgálattevők képzésére;
- továbbképző tanfolyamokat, konferenciákat szervez a lelkipásztorok, gyülekezeti vének és szolgálattevők számára;
- gondoskodik tanítványképző és továbbképző anyagok kiadásáról;
- cikkely
Az Irodalmi Szakbizottság feladatköre a következő:
- feltérképezi, rendszerezi és meghatározza a Szövetségen belül megjelenő kiadványok tartalmát, arculatát és irányvonalát;
- irodalmi műhelyt hoz létre a tehetséges és lehetséges szerzők (írók, költők) részére;
- pályázatokat ír ki különböző kategóriákban a vallásos irodalom gyarapítása céljából;
- cikkely
A Média Szakbizottság elnöke a Szövetség kommunikációs alelnöke. A bizottság feladatköre a következő:
- támogatja a Szövetség és a gyülekezetek misszióját az írott, audio-vizuális és elektronikus sajtó használata által;
- kezdeményezi, támogatja és elősegíti hang-, és videófelvételek készítését, valamint az internet használatát a Szövetség működésében és missziójában;
- munkacsoportot működtet a keresztyén média anyagának létrehozására és terjesztésére;
- működteti a Szövetség hivatalos internetes oldalát;
- segíti a kommunikációs alelnököt feladatkörének betöltésében.
- cikkely
A Történelmi Szakbizottság feladatköre a következő:
- megszervezi a történelmi dokumentumok, krónikák és hagyatékok összegyűjtését, osztályozását és nyilvántartását;
- munkaközösséget szervez a baptista történelem kutatására;
- ösztönzi történelmi írások megszületését, történelmi kutatások megírását és megjelenését;
- felel a levéltár működéséért;
- rendszeresen közli mind a gyülekezetekkel, mind a Szövetséggel a jelentősebb történelmi évfordulók közeledtét.
- cikkely
Az Ének-zenei Szakbizottság feladatköre a következő:
- bátorítja az ének-zenei tevékenységet a Szövetségen belül;
- ösztönzi és támogatja kortárs ének-zenei művek alkotását;
- megszervezi az énekeskönyvek, kottagyűjtemények szerkesztését és kiadását;
- munkacsoportokat, tanfolyamokat és műhelyeket szervez a keresztyén ének-zenei kultúra fejlesztésére, az elméleti és gyakorlati ének-zenei tudás növelésére.
- cikkely
A szövetégi iroda vezetőjének feladatköre a következő:
- adminisztrálja a Szövetség alkalmazottainak munkaviszonyát, és intézkedik a nyugdíjazások ügyében;
- felügyeli a Szövetség és a gyülekezetek számvitelét;
- számviteli tanfolyamokat szervez a gyülekezetek és missziókerületek pénztárosai számára, és ismerteti a gyülekezetek pénztárosaival a könyvelési szabályokat;
- újabb bevételi forrásokat kutat fel a Szövetség számára.
Munkakongresszus elfogadta 2010. március 27-én, Kolozsváron
Módosítások:
Az 5. cikkely b. pontját jóváhagyta a szövetség munkakongresszusa, Szatmárnémetiben, 2014. április 12-án.
A 2015. március 28-i kongresszus a következő változásokat hagyta jóvá: a 42. cikkelyhez hozzáadta a c. és d. pontokat; a 79. cikkely 1) pontjának módosítását; a 80. cikkelyt módosította; módosította a 70. cikkelyt; módosította a 75. cikkelyt; létrehozta a 87. cikkelyt; módosította a 74. cikkely tartalmát; kiegészítette a 25. cikkelyt.
A 2016. Március 19-i kongresszus megváltoztatta a következő pontokat: 56, 73, 76. e, 77. C, 81, 81 c, 82.
[1] Hívőknek, ebben az összefüggésben, azokat tekintjük, akik megtérésükről és hitükről a bemerítés által is bizonyságot tettek, és egy evangéliumi gyülekezetnek teljes jogú tagjai.